امروز: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | 
June 06, 2020
انتخاب دسته بندی

افزايش چشمگيري بهره وري در فرايند توليد ذوب آهن اصفهان

صنعت فولاد ایران این روزها در حال رویارویی با چند بحران از جمله ركود حاكم بر بازار داخل كشور ، عدم وجود تعرفه مناسب محصولات فولادي وارداتي، افزايش محصولات وارداتي و همچنين قیمت تمام شده بالاي محصولات فولادي است.

در اين شرایط سخت بايد راه‌هایی برای مقابله با بحران پیدا کرد كه مهمترين آن ها كاهش قيمت تمام شده محصول با افزايش بهره وري در فرايند توليد مي باشد كه ذوب آهن اصفهان نيز اقدامات گسترده اي را در اين زمينه آغاز نموده است .

مهندس افضلي معاون بهره برداري شركت ضمن بيان مطلب فوق ، گفت : از جمله اين اقدامات مي توان به كاهش در مصرف مواد اوليه و نسوز، جايگزيني مواد اوليه ارزانتر به جاي مواد اوليه قبلي با حفظ شرايط كاري ، كاهش ضايعات توليد، استفاده بهينه از گازهاي فرايندي، استفاده حداكثري از محصولات برگشتي و جانبي در پروسه توليد به خصوص در كوره بلندها، ، استفاده حداكثري از مواد اوليه انباشت شده در انبارهاي كارخانه،‌استفاده از اقلام راكد ، مستعمل و اسقاط شده موجود در كارخانه و به تبع آن كاهش ميزان خريد تجهيزات اشاره كرد.

وي اهم اقدامات انجام شده يا در حال اجرا در ذوب آهن را به شرح زير بيان نمود :

 1. کاهش میزان کک خشك مصرفی به ازای هر تن چدن تولیدی به طوری که از 561 كيلوگرم بر تن در شهریور سال 94  به 461 كيلوگرم بر تن در بیست روز اول دی ماه، و کاهش قیمت تمام شده بیش از 75 تومان به ازای هر کیلو گرم چدن تولیدی
 2. برنامه ریزی جهت مصرف گندله در كوره بلند
 3. کاهش نسبت مقدار مصرف چدن مذاب به شارژ فلزی (HMR) از 4/89 در 9 ماهه اول سال 93 به 9/88 در 9 ماهه اول سال 94 با استفاده حداكثري از آهن اسفنجي و قراضه در شارژ كنورتور
 4. مصرف حداکثری کک ریز دانه (25-15 و 25+ ميليمتر)در کوره بلند ها كه در 9 ماهه اول سال 94 برابر با 8.4كيلوگرم به ازاي يك تن چدن بود، كه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 150 درصد رشد داشته است.
 5. افزايش مصرف سنگ آهن منگنز دار مناسب (به عنوان جايگزين سنگ منگنز ) با قيمت پايين تر كه تاثير مثبت در  جهت بهبود درجه Fe نيز به همراه داشته است
 6. افزايش مصرف آگلومره برگشتي در شارژ آگلومراسيون به طوری که از 191 هزار تن در نه ماهه سال 93 به 307 هزار تن در نه ماهه سال جاری افزایش یافته و باعث كاهش در مصرف  سنگ آهن ريزدانه شده است.
 7. مصرف آگلومره سایزmm 12-6 در كوره بلند شماره 3
 8. جایگزینی کنسانتره با پوسته در شیخت آگلومره (در حد امکان با حفظ میزان Fe
 9. افزايش مصرف سنگ آهك 5-0 و12- 0 ميليمتر(که در سالهای قبل در انبار مواد خام انباشته شده بود) که منجر به کاهش 14.2 درصدی مصرف آهک 50-12 ميليمتردر آگلومراسیون گردید.
 10. افزايش میزان استفاده از گازهاي فرآيندي نسبت به کل گاز مصرفی كه باعث صرفه جويي در مقدار گاز طبيعي مصرفي شده است.
 11. كاهش ميزان مصرف غلتك در نورد به 9 ماه اول سال 94 نسبت به مدت مشابه سال 93
 12. نسوز چيني كنورتور شماره 3 با استفاده از آجرهاي باقيمانده از ستهاي مختلف خريداري شده از قبل
 13. خردايش بيش  از 250تن آجر ضايعاتي ككسازي و استفاده بعنوان پودر شاموتي
 14. استفاده از 1000 تن آجر شاموتی راکد و خردایش آن برای استفاده در بتن نسوز

 

 1. كاهش مصرف نسوز به 13.4كيلوگرم به ازاي تن فولاد خام در نه ماهه اول سال94 كه نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود3درصد كاهش داشته است
 2. تغيير طرح آزمايشي نسوز پاتيل چدن كوره بلند و حذف معايب طرح قبل(مدت 6 ماه در مرحله آزمايش طرح مي باشد)
 3. بازسازی برج های خنک کننده آبرسانی و نیروگاه به منظور کاهش پرت آب مصرفی
 4. سازمان دهی و تعیین نرم مصارف قطعات ساختنی مکانیکی و مواد مصرفی(روانکارها،نوار نقاله ها، سیم بکسل هاو ...) با همکاری امور فنی بهره برداری،مهندسی نت و مدیریت سفارشات و کنترل کالا،كه باعث  جلوگیری از خرید اقلام غیر ضروری و کاهش هزینه های خرید و انبار داری به ميزان 25ميليارد ريال شده است.
 5. نظارت و کنترل بیشتر و دقیق تر در خرید اقلام استاندارد مورد نیاز کارگاه ها
 6.  مصرف اقلام قابل توجهي از قطعات و تجهيزات  قابل استفاه در انبار اسقاط (در این انبار تجهيزات خارج از رده انبارش مي گردد )
 7. برنامه ريزي و استفاده قابل توجه از قطعات قابل استفاده در انبار مستعمل
 8. برنامه ريزي و استفاده قابل توجه از قطعات قابل استفاده در انبار راكد
 9. ارتقاء سيستم كنترل و مونيتورينگ پروسه توليد آگلومره كه باعث كنترل بيشتر پروسه و افزايش كيفيت و همچنين كاهش توقفات گرديده است.
 10. همراهي و همدلي پرسنل خط توليد با كارخانه در شرايط سخت
 11. استفاده بهينه زماني و مقداري از تجهيزات و عوامل توليد

معاون بهره برداری در ادامه برنامه های در دست اقدام جهت کاهش قیمت تمام شده محصول را نيز به شرح زير بر شمرد :

 • کاهش مصرف کک در کوره بلندها
 • افزایش پروداکتیویته کوره بلند شماره 3 با مصرف 60 درصد گندله
 • کاهش HMR با مصرف حداکثری آهن اسفنجی
 • راه اندازی طرح قائم جهت تولید مستمر آهن اسفنجی مورد نیاز با حداقل قیمت
 • تامین ذغال سنگ مورد نیاز واحد کک سازی و به ظرفیت رساندن تولید کک داخلی کارخانه که علاوه بر کاهش قیمت کک تولیدی منجر به کاهش کک ریز دانه حاصله می گردد

مهندس افضلي يادآور شد : به منظور افزایش تنوع سبد محصولات و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر مراحل نهائی پروژه تولید ریل ملی در حال انجام است که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

معاون بهره برداري شركت در پايان از تمامي همكاران  شريف و زحمتكش حوزه بهره برداري  كه بدون احساس خستگي هر لحظه استوارتر و محكم تر در اين راه مقدس گام بر مي دارند ، تشكر نمود  .تحت پشتیبانی فنی شرکت توسعه ارتباطات پویااندیش