امروز: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ | 
June 21, 2019
انتخاب دسته بندی

مدير انرژي و بهينه سازي سوخت اعلام كرد :

برنامه­ های اين مديريت بر بهينه سازي مصرف انرژي و ارتقاء بهره وري استوار است

یکم خرداد ماه هر سال روز بهره وری و بهینه سازی مصرف نام گذاری شده است اما اين مقوله مهم به يك روز خاص اختصاص ندارد زيرا با توجه به رقابت هاي بي شمار در عرصه هاي گوناگون نياز است مقوله بهره وري و بهينه سازي مصرف همواره مورد توجه تك تك افراد جامعه قرار گيرد . به بهانه این روز با  مهندس حسن خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت شركت و مهندس مهدي كرمي کارشناس بهینه سازی مصرف انرژی در راستاي فعاليت هاي صورت گرفته جهت بهينه سازي مصرف گفتگو نموديم که مشروح آن را در ادامه مي خوانيد :   

  مهندس حسن خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت در خصوص مفهوم بهره وری اظهار داشت : بهره وری می تواند بیشترین استفاده از کمترین امکانات و منابع جهت تحقق رشد و شکوفایی همه جانبه زندگی انسان باشد. اگر می خواهیم در دنیای پر رقابت امروزی رونق اقتصادی ، اجتماعی و در مجموع زندگی بهتری داشته باشیم نیاز است همواره به مقوله بهره وری توجه ویژه ای نماییم زیرا ایستادگی و تداوم حیات در صحنه جهانی، سرعت و دقت افزون تری می طلبد.

وی ادامه داد : صنعت فولاد در مقایسه با سایر صنایع از نظر انرژی مورد نیاز در رده پرمصرف ترین صنایع به شمار می رود . روند رو به زوال منابع طبیعی ، انرژی های فسیلی و ذخیره گاز ، سازمان ها را وادار نموده در زمینه استفاده بهینه از حامل های انرژی ، بازیافت و صرفه جویی اقدامات موثری انجام دهند . ذوب آهن اصفهان نیز در راستای مدیریت مصرف انرژی تا کنون اقدامات موثری را به انجام رسانده است.

مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت در خصوص راهکارهای استفاده بهینه از منابع انرژی در شرکت بدین موارد اشاره نمود : استفاده حداکثری از انرژی گازهای حاصل از فرایندها جزء اهداف مهم شرکت است که منجر به کاهش مصرف گاز طبیعی می شود . در سال 95 از کل گاز مصرفی بهره برداری  54.2 درصد انرژی حرارتی از گازهای فرایندی حاصل شده است. همچنین حدود 90 درصد از گازهای فرایندی تولید شده در فرایندهای کوره بلند و کک سازی به مصرف رسیده است.

مهندس خزایی تکمیل و نهایی شدن پروژه MES جهت پایش پیوسته و مانیتورینگ حامل­های انرژی را از برنامه های دیگر شرکت عنوان نمود و اظهار امیدواری کرد مراحل پیاده سازی این پروژه هر چه سریعتر پایان یابد.

تاثیر مدرنیزاسیون دستگاه های اندازه گیری