امروز: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | 
June 06, 2020
انتخاب دسته بندی

مدير انرژي و بهينه سازي سوخت اعلام كرد :

برنامه­ های اين مديريت بر بهينه سازي مصرف انرژي و ارتقاء بهره وري استوار است

یکم خرداد ماه هر سال روز بهره وری و بهینه سازی مصرف نام گذاری شده است اما اين مقوله مهم به يك روز خاص اختصاص ندارد زيرا با توجه به رقابت هاي بي شمار در عرصه هاي گوناگون نياز است مقوله بهره وري و بهينه سازي مصرف همواره مورد توجه تك تك افراد جامعه قرار گيرد . به بهانه این روز با  مهندس حسن خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت شركت و مهندس مهدي كرمي کارشناس بهینه سازی مصرف انرژی در راستاي فعاليت هاي صورت گرفته جهت بهينه سازي مصرف گفتگو نموديم که مشروح آن را در ادامه مي خوانيد :   

  مهندس حسن خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت در خصوص مفهوم بهره وری اظهار داشت : بهره وری می تواند بیشترین استفاده از کمترین امکانات و منابع جهت تحقق رشد و شکوفایی همه جانبه زندگی انسان باشد. اگر می خواهیم در دنیای پر رقابت امروزی رونق اقتصادی ، اجتماعی و در مجموع زندگی بهتری داشته باشیم نیاز است همواره به مقوله بهره وری توجه ویژه ای نماییم زیرا ایستادگی و تداوم حیات در صحنه جهانی، سرعت و دقت افزون تری می طلبد.

وی ادامه داد : صنعت فولاد در مقایسه با سایر صنایع از نظر انرژی مورد نیاز در رده پرمصرف ترین صنایع به شمار می رود . روند رو به زوال منابع طبیعی ، انرژی های فسیلی و ذخیره گاز ، سازمان ها را وادار نموده در زمینه استفاده بهینه از حامل های انرژی ، بازیافت و صرفه جویی اقدامات موثری انجام دهند . ذوب آهن اصفهان نیز در راستای مدیریت مصرف انرژی تا کنون اقدامات موثری را به انجام رسانده است.

مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت در خصوص راهکارهای استفاده بهینه از منابع انرژی در شرکت بدین موارد اشاره نمود : استفاده حداکثری از انرژی گازهای حاصل از فرایندها جزء اهداف مهم شرکت است که منجر به کاهش مصرف گاز طبیعی می شود . در سال 95 از کل گاز مصرفی بهره برداری  54.2 درصد انرژی حرارتی از گازهای فرایندی حاصل شده است. همچنین حدود 90 درصد از گازهای فرایندی تولید شده در فرایندهای کوره بلند و کک سازی به مصرف رسیده است.

مهندس خزایی تکمیل و نهایی شدن پروژه MES جهت پایش پیوسته و مانیتورینگ حامل­های انرژی را از برنامه های دیگر شرکت عنوان نمود و اظهار امیدواری کرد مراحل پیاده سازی این پروژه هر چه سریعتر پایان یابد.

تاثیر مدرنیزاسیون دستگاه های اندازه گیری

این مقام مسئول  اضافه کرد : مدرنیزاسیون دستگاه های اندازه گیری جهت کاهش حداکثری خطاها و سرمایه گذاری جهت نصب دستگاه های اندازه گیری جدید برای کنترل بهتر مصارف سبب خواهد شد ،  داده هایی به مراتب دقیق تر تولید شود . بدیهی است هر اندازه داده ها به واقعیت نزدیک تر باشند نقاط بحرانی مصرف ، بهتر شناسایی شده و تحلیل های دقیق­تری بر روی آنها صورت خواهد گرفت.

مهندس خزایی فرهنگ سازی و ار تقاء سطح آگاهي ها در خصوص مصرف بهينه انرژي را از دیگر برنامه­های سال جاری عنوان نمود و اظهار داشت : جهت پیشبرد این مهم همکاری سایر ارگان ها مانند مدیریت هاي آموزش و روابط عمومی بسیار موثر است .

بازسازی و نو سازی تجهیزات با رویکرد کاهش مصرف انرژی

مهندس خزایی در پاسخ به این سوال که بازسازی و نوسازی تجهیزات انرژی بر با رویکرد کاهش مصرف چه جایگاهی در برنامه های شرکت دارد چنین گفت : این مقوله از دیگر برنامه های جاری شرکت است و از مهم ترین این تجهیزات در حال حاضر بازسازی دیگ شماره 4 نیروگاه مرکزی با هدف افزایش تولید بخار تا 90 T/h ، افزایش مصرف گازهای فرایندی و متعاقبا كاهش مصرف گاز طبیعی است . 

وی بیان کرد : با توجه به پتانسیل بالای کارخانه در حوزه بازیافت انرژی و حرارت ، سال گذشته مذاکرات متعددی با شرکت­های فعال در حوزه انرژی صورت گرفت و تعدادی طرح توجیه پذیر نیز در این خصوص مطرح است که در حال حاضر با توجه به شرایط شرکت  امکان پیاده سازی آنها وجود ندارد.  امید است در آینده­ای نزدیک بتوانیم این پروژه ها را عملیاتي نماییم.

مهندس خزائی در خصوص پروژه شارژ داغ شمش نیز گفت : اجرای این پروژه می تواند در راستای کاهش مصرف سوخت بسیار موثر باشد. از ویژگی های خاص این پروژه می توان به جلب حمایت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) در تأمین مالی حدود 40 درصد از هزینه­های اجرای پروژه  اشاره نمود. همچنین زود بازده بودن و برگشت سریع سرمایه در مدت زمان کمتر از یک سال از دیگر ویژگی های خاص این پروژه به شمار می رود .  

وی افزود : تلاش های بسیاری برای این پروژه صورت گرفته است لذا از سایر حوزه­های مرتبط تقاضا دارم در راستای پیشبرد این پروژه تا تحقق نتیجه مطلوب از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

ذوب آهن اصفهان دریافت گواهی انطباق معیار مصرف انرژی سال­های 92 و 93  را در کارنامه خود ثبت نموده است

مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت اظهار کرد : استانداردهای معیار مصرف انرژی با گذشت زمان سختگیرانه تر خواهند شد . اکنون همه ساله بازرسی معیار مصرف انرژی از طرف سازمان ملی استاندارد در ذوب آهن انجام می گیرد. ذوب آهن اصفهان موفق به دریافت گواهی انطباق معیار مصرف انرژی  برای سال­های 92 و 93 از سازمان ملی استاندارد شده است و بازرسی معیار مصرف انرژی برای سال 94 نیز به انجام رسیده است. هم اکنون مراحل اخذ گواهینامه در حال انجام است که امیدواریم بتوانیم در سال 94 نیز موفق به اخذ این گواهینامه شویم.

وی به تلاش­های مدیریت انرژی و بهینه­سازی سوخت در خصوص استقرار استاندارد ISO-50001 نیز اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد به زودی مقدمات استقرار این استاندارد در کارخانه فراهم شود .

مهندس مهدی کرمی کارشناس بهینه سازی مصرف انرژی نيز در ادامه گفت : در حال حاضر در کنار مطالعات در زمینه طرح­های عملی بهینه سازی ، برنامه­های اصلی مدیریت انرژی بر جلوگیری از اتلاف و اقدامات کم هزینه استوار است. در صورتی که با شرایط موجود و همچنین با انجام اقدامات کم هزینه از اتلاف انرژی جلوگیری نماییم می توانیم با تکیه بر توان متخصصین داخلی ، برخی طرح های بازیافت انرژی را انجام دهیم که این موارد در کاهش مصرف حامل های انرژی تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

تشکیل کمیته­ های تخصصی انرژی در بخش­های تولیدی و پشتیبانی

وی ادامه داد : برای دستیابی به این منظور مدیریت انرژی و بهینه سازی سوخت اقدام به تشکیل تیم­های تخصصی انرژی در بخشهای تولیدی و پشتیبانی نموده است و طبق برنامه ریزی انجام شده جلساتی را در بخش­های مختلف با حضور اعضای تیم ها برگزار می­نماید. در این جلسات وضعیت مصارف و شدت مصارف انرژی هر بخش، وضعیت دستگاه های اندازه­گیری و اقدامات بخش در خصوص کاهش مصارف انرژی مورد بحث و تبادل نظر قرار می­گیرد.

کرمی با اشاره به اینکه در سال جاری برنامه ریزی جهت بازرسی فنی انرژی در کلیه بخش­های تولیدی و پشتیانی مورد توجه است در خصوص هدف اصلی این بازرسی ها گفت : بازرسی ها عمدتاً شناسایی اتلاف ها ، برطرف نمودن آنها در کوتاه مدت و ارائه راهکارهایی جهت جلوگیری از تکرار آنها در بلند مدت است .همچنین جمع آوری انشعابات غیر مجاز گاز طبیعی و جایگزینی وسایل گرمایشی غیر استاندارد و پر مصرف نیز از اهداف دیگر بازرسی­ها به شمار می رود .

وی استقرار سیستم مدیریت انرژی مطابق استاندارد ISO-50001 را برای تحقق اهداف سازمان در راستای کاهش مصارف انرژی بسیار سودمند تلقی نمود.

کارشناس بهینه سازی مصرف انرژی با اشاره به اینکه صرفه جویی در تمام زمینه­ها از اهداف کلان مدیریت عالی شرکت در سال جاری می­باشد اظهار امیدواری نمود با تکمیل پروژه­های بهینه سازی مصرف انرژی و سایر اقدامات در سال جاری شاهد کاهش هر چه بیشتر شدت مصارف حامل­های انرژی باشیم و از کلیه همکاران تقاضا نمود صرفه جویی را سرلوحه کار خود قرار دهند. تحت پشتیبانی فنی شرکت توسعه ارتباطات پویااندیش