امروز: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | 
June 06, 2020
انتخاب دسته بندی

قائم مقام کوره بلند :

كاهش هزينه چدن مذاب با اجراي طرح PCI در ذوب آهن اصفهان

با توجه به اهميت طرح تزريق پودر زغال به كوره بلند (PCI) و نقش آن در كاهش قيمت تمام شده محصولات ذوب آهن اصفهان با مهندس عليرضا قاسمي پور ، قائم مقام کوره بلندگفتگويي انجام داده ايم كه در ادامه  مي خوانيد :

 مهندس قاسمي پور گفت : فرآیند کوره بلند به عنوان یکی از روش های اصلی تولید فولاد ، به طور پیوسته در سراسر جهان در حال بهبود و پیشرفت است . یکی از مهمترین دغدغه های اين روش توليدي ، تامین کک از نظر کمی و کیفی و همچنين تامين مواد آهن دار پر عيار با کمترین عناصر مضر در ترکیب آن است . استفاده از تجهیزات و امکانات به روز در زمینه های مختلف از قبیل سیستم بارگیری ، نسوز خنک کننده ها ، تجهیزات ابزار دقیق و ... نقش مهمی را در افزایش راندمان کاری کوره بلند ایفا می نماید . تعدادی از این شاخصه ها عبارتند از : بهبود کیفی کک مصرفی ، شارژ گندله ، فرآوری مواد شارژی آهن دار ، استفاده از فورم های هوای دم با عمر طولانی تزریق پودر زغال ، استفاده از سوخت های کمکی و به تبع آن غنی سازی اکسیژن هوای دمشی ، افزایش درجه حرارت هوای دمشی. 

کاهش مصرف کک متالورژی ، کاهش قیمت تمام شده و افزایش چدن مذاب را در پی دارد

وي در پاسخ به اين سوال كه مراحل طرح PCI شامل چه قسمت هايي است و این طرح چه مزایایی را برای شرکت در بر دارد چنين گفت : پروژه تزریق پودر زغال ( PCI  ) به طور خلاصه شامل دریافت و انبارش زغال های وارده به کارخانه ، انتقال آن به قسمت آسیاب ، خشک کردن زغال و توزیع و تزریق آن به کوره بلند است . با توجه به كيفيت و خصوصيات زغال تزريقي به كار گيري هر 100 كيلوگرم آن قابليت جايگزيني حدود 90 كيلوگرم كك متالورژي را خواهد داشت . از آنجايي كه ميزان مصرف كك متالورژي به عنوان سوخت اصلي در كوره بلند سهم عمده اي از هزينه توليد چدن مذاب را در بر مي گيرد ،‌كاهش مصرف آن از طرفي كاهش قيمت تمام شده و از طرف ديگر باعث افزايش چدن مذاب مي شود .

قائم مقام بخش كوره بلند شركت تصريح كرد : میزان مصرف پودر زغال در کوره بلند های مدرن در سال 2009 میلادی بین 120 تا 200 کیلوگرم به ازای یک تن چدن مذاب تولیدی و در سال 2015 تا حد 260 کیلوگرم افزایش یافته و روند افزایشی ادامه دارد .

مهندس قاسمي پور در خصوص پروژه جایگزینی بونکر توزین در کوره بلند شماره یک با واگن توزین و ضرورت اجرای اين پروژه خاطر نشان كرد : وظیفه توزین مواد آهن دار ( سنگ آهن ، آگلومرات و گندله ) و کمک ذوب مصرفی در شارژ کوره بلند مطابق با برنامه بارگیری به عهده واگن توزین در کوره بلند شماره یک می باشد . با توجه به اینکه مکانیزم مربوطه متحرک است  به میزان قابل ملاحظه ای در معرض خطای اندازه گیری می باشد ، به نحوی که در طول دوران بهره برداری به دفعات باعث بروز اختلال در شرایط گرمایی و ایجاد مشکلات تکنولوژیکی كوره بلند شده که نتیجه آن افت تولید و افزایش مصرف کک است .

وي ادامه داد : مضاف بر این عدم امکان تامین قطعات و تجهیزات یدکی به دلیل از رده خارج شدن این مکانیزم در صنعت فولاد و فرسودگی شدید واگن ها به همراه انتشار آلاينده هاي گرد و غبار مواد ،  امکان بهره برداری از تجهیزات موجود را عملاً برای پرسنل سخت و طاقت فرسا نموده است .  لذا از سالیان قبل و در ادوار مختلف بحث جایگزینی واگن توزین با بونکر توزین و نوار نقاله مطرح بوده ولیکن عملیاتی نشده است . خوشبختانه با تصمیم مدیریت عالی کارخانه در تعمیرات اخیر این مهم در دستور کار قرار گرفته به نحوی که اسناد مناقصه تهیه و طی روزهای آتی مجری طرح با توجه به توان داخلی و تجارب شرکت های با تجربه در این زمینه مشخص می گردد .

قائم مقام کوره بلند در پاسخ به این سوال که استفاده از مواد شارژی بازفرآوری شده چه تاثیری بر راندمان کارکوره بلند خواهد داشت چنین گفت : فرآوری مواد شارژی یکی از فرآیندهای زنجیره تولید در صنایع فولاد است. با توجه به افت روزافزون منابع معدنی به سبب ضرورت محدودیت هایی درخصوص کیفیت و میزان دانه بندی و تاثیر پارامترهایی از قبیل میزان Fe و مقادیر عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر اهمیت عملیات فرآوری مشهود می باشد . بهبود هریک از پارامترهای اشاره شده در مواد شارژی باعث افزایش تولید و کاهش مصرف کک و در نتیجه کاهش هزینه تولید می گردد .

اجرای پروژه تزریق مستقیم اکسیژن به کوره بلند شماره 3 نيز از جمله ساير سوالات بود كه وي در پاسخ چنين گفت : تزریق آزمایشی اکسیژن به طور مستقیم از طریق فورم های هوای دم کوره بلند شماره 3 در سال گذشته انجام شد و پس از آن مقدمات و تمهیدات لازم در خصوص اجرای طرح اصلی فراهم گردید .  به نحوی که لوله کشی طرح مذکور از کارگاه اکسیژن تا محوطه فورم های هوای دم در کوره انجام ، تجهیزات ابزار دقیق و الکتریکی نیز تامین و بعضاً نصب شده اند و طرح مذکور فاصله چندانی تا مراحل پایانی ندارد .

شايان ذکر است درخلال اجرای این پروژه ، طرح امکان افزایش مصرف اکسیژن در هوای دمشی افزون بر میزان اکسیژن غنی شده در توربو کمپرسور نیروگاه مرکزی نیز انجام و تزریق آزمایشی آن نيز صورت گرفته و آماده بهره برداری می باشد .تحت پشتیبانی فنی شرکت توسعه ارتباطات پویااندیش