امروز: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ | 
June 21, 2019
انتخاب دسته بندی

قائم مقام کوره بلند :

كاهش هزينه چدن مذاب با اجراي طرح PCI در ذوب آهن اصفهان

با توجه به اهميت طرح تزريق پودر زغال به كوره بلند (PCI) و نقش آن در كاهش قيمت تمام شده محصولات ذوب آهن اصفهان با مهندس عليرضا قاسمي پور ، قائم مقام کوره بلندگفتگويي انجام داده ايم كه در ادامه  مي خوانيد :

 مهندس قاسمي پور گفت : فرآیند کوره بلند به عنوان یکی از روش های اصلی تولید فولاد ، به طور پیوسته در سراسر جهان در حال بهبود و پیشرفت است . یکی از مهمترین دغدغه های اين روش توليدي ، تامین کک از نظر کمی و کیفی و همچنين تامين مواد آهن دار پر عيار با کمترین عناصر مضر در ترکیب آن است . استفاده از تجهیزات و امکانات به روز در زمینه های مختلف از قبیل سیستم بارگیری ، نسوز خنک کننده ها ، تجهیزات ابزار دقیق و ... نقش مهمی را در افزایش راندمان کاری کوره بلند ایفا می نماید . تعدادی از این شاخصه ها عبارتند از : بهبود کیفی کک مصرفی ، شارژ گندله ، فرآوری مواد شارژی آهن دار ، استفاده از فورم های هوای دم با عمر طولانی تزریق پودر زغال ، استفاده از سوخت های کمکی و به تبع آن غنی سازی اکسیژن هوای دمشی ، افزایش درجه حرارت هوای دمشی. 

کاهش مصرف کک متالورژی ، کاهش قیمت تمام شده و افزایش چدن مذاب را در پی دارد

وي در پاسخ به اين سوال كه مراحل طرح PCI شامل چه قسمت هايي است و این طرح چه مزایایی را برای شرکت در بر دارد چنين گفت : پروژه تزریق پودر زغال ( PCI  ) به طور خلاصه شامل دریافت و انبارش زغال های وارده به کارخانه ، انتقال آن به قسمت آسیاب ، خشک کردن زغال و توزیع و تزریق آن به کوره بلند است . با توجه به كيفيت و خصوصيات زغال تزريقي به كار گيري هر 100 كيلوگرم آن قابليت جايگزيني حدود 90 كيلوگرم كك متالورژي را خواهد داشت . از آنجايي كه ميزان مصرف كك متالورژي به عنوان سوخت اصلي در كوره ب