امروز: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | 
June 06, 2020
انتخاب دسته بندی

معاون مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان :

کاهش هزینه های تولید ذوب آهن اصفهان در سال 95 نسبت به سال 94

معاون مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان از کاهش هزینه های تولید این شرکت در سال 95 نسبت به سال 94 خبر داد که این مهم با وجود افزایش قیمت مواد اولیه خصوصاً زغال سنگ ،  افزایشات سنواتی هزینه های دستمزد و افزایش هزینه های سربار از جمله قیمت منابع انرژی حاصل شده است . 

سعید امید قائمی افزود : بر مبنای اطلاعات استخراج شده از بهای تمام شده محصولات ذوب آهن ، هزينه هاي مواد مصرفي حدود 1 درصد كاهش داشته است كه اين امر عمدتا ناشي از كاهش كك مصرفي در كوره بلندها و همچنین تغییر در ترکیب مواد اولیه بخش آگلومراسیون و کاهش مصرف کنسانتره مي باشد. ضمن اینکه با وجود افزایش 14 درصدی حقوق و دستمزد پرسنل بر اساس مصوبه شوراي عالي كار در سال 95، كل هزينه هاي دستمزد توليد شرکت در سال مذکور حدود 4 درصد افزايش داشته است، كه اين كاهش هزینه ها عمدتا ناشی از  بازنشستگي تعدادي از پرسنل و همچنين سایر اقدامات صورت گرفته در این حوزه می باشد.

معاون مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان میزان کاهش هزينه هاي سربار را حدود 38 درصد عنوان نمود و اظهار داشت : اين امر عمدتا ناشي از كاهش هزينه هاي تعميرات و نگهداري و همچنين مصارف انباري و افزايش پروژه هاي سرمايه اي است كه توسط ذوب آهن انجام شده است .

وی تصریح کرد : با عنایت به کاهش های صورت گرفته در هزینه های یاد شده، هزینه های تولید آگلومره حدود 13 درصد و هزینه تولید فولاد مذاب بیش از 4 درصد و همچنین  هزینه تولید شمش و محصولات اصلي نوردي حدود 3 درصد کاهش داشته است.

محاسبه بهای تمام شده

شایان ذکر است محاسبه بهای تمام ‌شده محصولات یک واحد تولیدی به وسیله تکنیک هایی صورت می گیرد که اصطلاحا "حسابداری بهای تمام ‌شده نام دارد.  

با وجود اینکه نتیجه نهایی کار حسابداران در این زمینه ، محاسبه بهای تمام ‌شده محصولات یا خدمات یک موسسه است، ولی در جریان انجام این کار ، اطلاعات بسیار ارزنده‌ای در ارتباط با نوع هزینه‌ها ، محل وقوع آنها و دلیل افزایش و یا کاهش بهای تمام ‌شده محصولات یا خدمات به مدیریت ارائه می‌گردد، که برای انجام مدیریت هزینه‌ها و درآمدها کمک شایانی می‌نماید.

در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان نیز این مهم توسط اداره بهای تمام شده و با استفاده از امكانات سیستم ERP صورت می پذیرد، كه بخش اعظم اطلاعات مقداري مورد نياز توسط همكاران گرامي در مديريت مهندسي صنايع و ساير مديريت هاي شركت فراهم مي شود، و اطلاعات ريالي مورد نياز نيز از دفاتر قانوني شركت استخراج مي گردد،  كه حاصل اين اقدامات منجر به تهيه ماتريس هزينه ها ، شامل بيش از 210 مركز هزينه و قيمت گذاري بيش از 60 نوع محصول نهايي و حدود 200 محصول مياني، خدماتي، و منابع نيرويي گرديده است. كليه اين اطلاعات به همراه ضرايب و فرمول هاي محاسباتي در دفاتر شركت ثبت و قابل رديابي در سنوات آتي مي باشد.تحت پشتیبانی فنی شرکت توسعه ارتباطات پویااندیش