امروز: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | 
June 06, 2020
انتخاب دسته بندی

معاون مالي و اقتصادي ذوب آهن اصفهان :

ذوب آهن اصفهان طي 9 ماهه سال 1396 به سود نشست

خبرنگار هفته نامه آتشکار با سعید امید قائمی  معاون مالي و اقتصادي ذوب آهن اصفهان در خصوص عملکرد مالی این شرکت طی 9 ماهه اول سال جاری گفتگویی انجام داده که اهم گفته های وی در پی می آید :

ذوب آهن اصفهان طي 9 ماهه سال 1396 به دنبال بهبود شرايط بازار مقاطع فولادي و مديريت هزينه هاي شركت و همچنين مديريت نقدينگي توانست از مشكلات حاد مالي و اقتصادي عبور كند.

طی اين 9 ماهه با نيل به درآمد عملياتي28 هزار ميليارد ريال و با رشد 17 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل توانست سود ناخالص خود را به 4853 ميليارد ريال ارتقاء دهد اين در حالي است كه رقم در مدت مشابه سال قبل 577 ميليارد ريال زيان بود.به عبارت ديگر سود ناخالص شركت حدود 940 درصد رشد داشته است.

اين تغيير چشم گير نيز در سود عملياتي شركت قابل مشاهده است، به گونه اي كه زيان عملياتي شركت طي 9 ماهه سال 1395 كه به مبلغ 2237 ميليارد ريال مي رسيد جاي خود را با 2916 ميليارد ريال سود عوض كرد.

خوشبختانه اين شركت پس از 2 و نیم سال تحمل زيان خالص توانست به سود خالص دست يابد. روند بهبود عملكرد شركت گوياي آن است كه از يك سو سياستهاي كلان شركت در تمركز بر صادرات(رشد 84 درصدي در مقدار و 145 درصدي در ارزش ريالي) و مديريت هزينه ها كه هم راستا با سياستهاي اقتصاد مقاومتي كه ابلاغي مقام معظم رهبري است اثر خود را نشان داده و از سوي ديگر شرايط ركودي و سقوط بهاي فروش محصولات اين شركت در كشور به نقطه عطف خود رسيده و بازگشت به قيمت هاي قبل از ركود را شاهد خواهيم بود.

نمودار زير تغيير جهت وضعيت حاشيه سود شركت را به روشني نشان مي دهد.

البته همچنان شركت با محدوديت هاي نقدينگي مواجه مي باشد و جريان ورود نقد ناشي از عمليات به شركت در مقايسه با مدت مشابه سال قبل رشد محدودي نشان مي دهد. ضمن تشكر از شركاي تجاري خود به خاطر شكيبايي و همراهي آنان با شركت سهامي ذوب آهن در عبور از تنگناي مالي و نقدينگي اميدواريم با بهبود اين روند هم راستا با بهبود درآمد هاي عملياتي امكان بازپرداخت تدريجي بدهي آنان را داشته باشيم.

البته در طي 9 ماهه 96 با تلاش مديريت عالي شركت ومساعدت ستاد تسهيل، شركت توانست بخش قابل توجهي از تسهيلات كوتاه مدت خود را به تسهيلات بلند مدت تبديل نمايد و امكان تسويه بخش بزرگي از بدهي هاي تجاري خود را فراهم نمايد.در طي اين دوره بيش از 14 درصد از بدهي هاي تجاري و غير تجاري شركت كاهش پيدا كرده و تسويه شده است.

در همين دوره شركت موفق شده با همكاري سازمان تامين اجتماعي و وزارت اقتصاد و دارايي توانست بيش از 4000 ميليارد ريال از بدهي خود به دولت را تهاتر نمايد و زمينه تهاتر بيش تر تا 7600 ميليارد ريال را فراهم نمايد. 

ادامه اين روند علاوه بر كاهش هزينه هاي مالي از بابت كاهش ميانگين نرخ سود تسهيلات مالي دريافتي(بيش از 681 ميليارد ريال صرفه جويي)، بهبود ساختار ترازنامه شركت را به همراه خواهد داشت.تصوير اين موضوع در افزايش حقوق صاحبان سهام و كاهش زيان انباشته شركت قابل مشاهده مي باشد.

البته مقدمات افزايش سرمايه شركت نيز براي خروج از ماده 141 قانون تجارت در سال جاري آماده شده و اميدواريم در سال 1397 با تحقق آن از شمول اين ماده خارج شويم

در اينجا بر خود لازم مي دانم از تلاش، همياري وخويشتن داري همكاران خودم در شركت سهامي ذوب آهن كه با كوشش بيشتر و جبران خدمات و رفاهيات كمتر، سهم عمده اي در اين موفقيت داشته اند  سپاسگزاري نمايم.

در روزهاي اخير افزايش نرخ ذغالسنگ به ميزان 13 درصد از سوي معادن ذغالسنگ كشور مطرح شده و در جلسه اي با حضور وزير محترم صنعت، معدن و تجارت نيز مورد تاكيد قرار گرفته است در اين خصوص لازم به ذكر است از آنجايي كه اين ميزان رشد قيمت در بودجه شركت و همچنين در صورتهاي مالي اعلام شده طي سال جاري به سهامداران محترم شركت، ديده نشده است و سهامداران بر اين مبنا اقدام به تصميم گيري نموده اند، امكان اعمال طي سال جاري بعيد به نظر مي رسد. با اين وجود در صورتي كه در سه ماهه پاياني سال اين افزايش قيمت از سوي مراجع قانوني شركت تصويب و ابلاغ گردد و در صورت تغيير با اهميت بر روي سود هرسهم شركت، بلافاصله از طريق سامانه كدال به اطلاع سهامداران محترم شركت خواهد رسيد.

 

 تحت پشتیبانی فنی شرکت توسعه ارتباطات پویااندیش